PSG – Bayern, în finala Champions League

Bayern este singura echipă care a câștigat toate meciurile disputate în UEFA Champions League în acest sezon. În semifinale, nemții au învins-o cu 3-0 pe Lyon și vor juca duminică, finala cu PSG. Francezii au început în forță cu Depay, care a ratat singur cu portarul. Lyon a mai trecut apoi de două ori pe lângă gol. Apoi, Bayern și-a revenit, iar ocaziile au început să curgă una după alta. În minutul 18, nemții au marcat prin Gnabry. Același Gnabry i-a liniștit pe francezi, după ce a reușit dubla în minutul 33. Când mai erau două minute din meci, golgheterul nemților, Lewandowski a stabilit scorul final. Polonezul are 15 goluri marcate în acest sezon în Champions League.

PSG – Bayern, finala din acest sezon

PSG – Bayern Munchen, finala Ligii Campionilor, va avea loc duminică, 23 august, de la ora 22:00. Bayern s-a calificat în prima sa finală de Liga Campionilor din sezonul 2012/2013, atunci când a cucerit trofeul în fața Borussiei Dortmund. În total nemții au 5 trofee în Liga Campionilor. De partea cealaltă, PSG a ajuns în premieră în finala Ligii Campionilor, după ce a învins-o cu 3-0 pe Leipzig. Parizienii au mai ajuns doar o dată în semifinale, în sezonul 1994/1995 al competiției. Atunci au fost eliminați de AC Milan, 0-3 la general.