Cine transmite handbalul din România și cât ar costa drepturile TV

Contractul pe care Federația Română de Handbal îl avea cu TVR s-a încheiat. Nu fără câteva “discuții”. Din cauza pandemiei de coronavirus campionatul național a fost suspendat. Astfel, TVR nu a mai avut ce să transmită și nu a mai plătit o sumă importantă cluburilor, deși se jucase mai mult de jumătate din campionat. FRH a început negocierile cu alte posturi TV și se pare că suma cea mai mare a fost oferită de Look Sport, 400.000 de euro. Sumă plătită și în anii anteriori. Este posibil ca și Digi Sport să transmită câteva partide. Pentru că probabil până la finalul anului la meciuri nu vor putea fi prezenți și spectatori, Look Sport pare să fi găsit o soluție pentru a câștiga bani mai mulți. Unele meciuri ar putea fi transmise în sistem Pay Per View.

Când începe handbalul în România

În Europa cele mai multe echipe de handbal au început să joace partide de verificare. Se antrenează de mai bine de o lună, dar în România încă se stă. La jumătatea lunii august, la masculin va avea loc turneul de promovare și turneul Final Four al Cupei României (sezonul 2019-2020), aceasta contând și pentru Supercupa României (ediția 2020). La feminin se va juca din 20 august. Turneul de promovare și faza finală a Cupei României. FRH a decis că Liga Zimbrilor va începe pe 19 august, în timp ce Liga Florilor, pe 27 august. În ambele competiții la start vor fi 16 echipe.