Barcelona, umilință istorică! A fost distrusă de Bayern Munchen

„A fost o rușine. Un meci oribil. Nu se poate juca așa. Trebuie făcute rapid schimbări”, a spus Gerard Piqué.

Barcelona a suferit poate cea mai mare umilință din istorie. A fost învinsă cu scorul de 2-8 de Bayern Munchen, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În minutul 31 al meciului tabela de marcaj arăta deja 4-1, iar comentatorii spanioli nu au mai putut să spună decât ”Una masacre!”. Și exact asta a fost. Barcelona a fost practic distrusă de forța nemților. Thomas Muller de două ori, Ivan Perisic și Serge Gnabry au fost cei care l-au învins pe Ter Stegen în prima repriză. Primul gol al catalanilor a venit după ce David Alaba a marcat în propria poartă . Niciodată în istorie, spaniolii nu au mai încasat 4 goluri în prima jumătate de oră a unui meci din Liga Campionilor. Nici în repriza secundă, spaniolii nu au găsit nicio soluție salvatoare și au mai încasat 4 goluri. Luis Suarez a marcat și pentru patru minute Barcelona a sperat că mai poate întoarce rezultatul. Visul s-a terminat rapid, după golurile lui Kimmich și Lewandowski. În final Philippe Coutinho, jucătorul împrumutat de Barcelona la Bayern, a marcat de două ori.

Nemții vor juca în faza următoare cu învingătoarea meciului Manchester City – Lyon.

RB Leipzig – PSG, în semifinalele Ligii Campionilor

Prima echipă care s-a calificat în semifinalele competiției a fost campioana Franței. În ziua în care clubul a împlinit 50 de ani de la înființare, PSG a învins-o, scor 2-1 după un meci dramatic pe Atalanta. Parizienii au marcat în minutele 90 și 90+3 și s-au calificat în semifinale după 25 de ani.

În celălalt meci, nemții de la Leipzig au produs surpriza, după ce au învins-o cu 2-1 pe Atletico Madrid.